Zuckerberg, Milner dhe Hawking bëhen bashkë, 100 milion dollarë për kërkimin e alienëve

Publikuar tek: bota, më 18:54 23-09-2016 Zuckerberg, Milner dhe Hawking bëhen bashkë, 100 milion dollarë për kërkimin e alienëve

Tre prej nerëzve më të pasur dhe më inteligjentë të botës, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, sipërmarësi Yuri Milner dhe fizikanti Stephen Hawking kanë zbuluar për “MailOnline” planin për nisjen e kërkimeve për jetë jashtëtokësore.

Projekti 100 milion dollarësh do të nisë zyrtarish muajin tjetër në kërkim të jetës jashtëtokësore në një prej planeteve më të favorshëm, “Proxima b” 4 vite dritë larg nesh.

Ata do të përdorin një prej teleskopëve më të fuqishëm në botë për të dëgjuar mesazhet aliene.

Muajin e kaluar astronomët gjetën prova të qarta se ylli më i afërt me sistemin tonë diellor, Proxima Centauri është diell i një planeti të ngjashëm me Tokën.

“Ky plan vjen vetëm një muaj pasi Stephen Hawking, unë dhe me mbështetjen e Mark Zuckerberg, ndërmorëm nisëmn “Starshot” për të lëshuar një anije kozmike të vogël në drejtim të Alpha Centauri”, tha Milner për “MailOnline”.

Screedfef4f4shot_1.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E mbani mend vogëlushin nga Nigeri jeta e të cilit ndryshoi sa hap e mbyll sytë, ja si duket sot
Bashkëpunoi me ISIS, shqiptari dënohet me 20 vite burg »
Article Logic
Execution time: 0.010966062545776
array(1) { ["section"]=> string(91) "zuckerberg-milner-dhe-hawking-behen-bashke-100-milion-dollare-per-kerkimin-e-alieneve-53918" }