Zv.ministri i Ramës publikon fotot e Lezhës: Ja si u zhduk nga faqja e dheut Lesh-i Osman

Publikuar tek: kulture-art, më 19:25 13-01-2018 Zv.ministri i Ramës publikon fotot e Lezhës: Ja si u zhduk nga faqja e dheut Lesh-i Osman

Që prej ditës së djeshme në qytetin e Lezhës qeveria shqiptare është duke mbajtur mbledhjen e saj që tashmë është kthyer në traditë që lëviz çdo muaj në një qark të ndryshëm.

Nga ky qytet, zv.ministri i Energjisë dhe Industrisë, Artan Shkreli ka publikuar disa foto të periudhave nëpër të cilat ai ka kaluar Lezha.

Në postim e tij në facebook, Shkreli shkruan se nga periudha antike e qytetit të Lezhës, (Lis) janë të ruajtura disa pjesë të tij, siç është kalaja.

Ndërsa për pjesën mesjetare dhe atë osmane, zv.ministri Shkreli shpreh keqardhjen e tij që ato nuk janë ruajtur ashtu siç do duhej, me përjashtim të një kishe.

Por për fat të mirë nga periudha osmane në qytetin e Lezhës, aso kohe i quajtur (Lesh-i) janë të ruajtura disa foto, që tregojnë se si ka qenë ai qytet në ato vite, thotë Shkreli.

Më poshtë postimi i plotë i Artan Shkrelit:

Screenshot_21.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.05503511428833
array(1) { ["section"]=> string(95) "zv-ministri-i-rames-publikon-fotot-e-lezhes-ja-si-u-zhduk-nga-faqja-e-dheut-lesh-i-osman-106464" }