Zvicra zgjedh sot parlamentin e ri, plot 4652 kandidatë

Publikuar tek: bota, më 10:58 20-10-2019 Zvicra zgjedh sot parlamentin e ri, plot 4652 kandidatë

Sot Zvicra zgjedh parlamentin e saj për katër vitet e ardhshme.

Për 200 vendet, sa i ka Dhoma Nacionale dhe 46 sa i ka ajo e kantoneve (Senati) kanë kandiduar 4652 veta që është numri më i madh i kandidatëve deri më tani.

E veçantë për këto zgjedhje është se garën zgjedhore e ka karakterizuar debati për klimën. Sondazhet e fundit tregojnë se partitë ambientaliste (Partia e Gjelbër dhe ajo Liberale) po shkojnë drejt rritjes së tyre në parlament.

Ndërsa mësohet nga mediat vendase se tre deputetë të senatit e kanë të sigurt vendin në legjslaturën e  ardhshme. Bëhet fjalë për: Hans Ëicki (FDP/NW), Erich Ettlin (CVP/OË) dhe Daniel Fässler (CVP(AI).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021675109863281
array(1) { ["section"]=> string(61) "zvicra-zgjedh-sot-parlamentin-e-ri-plot-4652-kandidate-182770" }