Zyra Federale e Migracionit gjerman: Numri i azilkërkuesve shqiptarë në rënie me 60% (Të Dhënat)

Publikuar tek: bota, më 21:18 24-01-2019 Zyra Federale e Migracionit gjerman: Numri i azilkërkuesve shqiptarë në rënie me 60% (Të Dhënat) Azilantë shqiptarë në Gjermani

Zyra Federale për Migracionin (ZFM) me anë të të dhënave zyrtare të bëra publike, lajmëron se fluksi i azilkërkuesve shqiptarë ka rënë deri në 60%. 

 

Të dhënat Zyra Federale i ka nxjerrë dhe për tre mujorin e fundit të vitit 2018. Siaps shifrave,  në tetor 2018 kanë aplikuar 309 shqiptarë për azil, ndërkohë që në nëntor kanë aplikuar 249 persona dhe në dhjetor 183 shqiptarë.  

tabela-azilkerkues-shqiperia.jpeg

Referuar këtyre të dhënave, rënia vazhdon konstante në rastin e shtetasve shqiptarë. Ndërkohë në vitin 2016 nga Shqipëria kanë qenë mbi 17 mijë azilkërkues, në 2017 ishin 9 mijë dhe për vitin 2018 ishin vetëm 2900 persona.

Vihet re një rënie e theksuar me 60%. Gjatë vitit 2018, nga 2900 azilkërkues vetëm 1800 prej tyre ishin aplikues për herë të parë, të tjerat kanë qenë riaplikime. 

 

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012454986572266
array(1) { ["section"]=> string(99) "zyra-federale-e-migracionit-gjerman-numri-i-azilkerkuesve-shqiptare-ne-renie-me-60-te-dhenat-150187" }