Zyrtare: Aeroplani Malaysia Airlines "MH17" u qëllua me raketë të prodhimit rus

Publikuar tek: bota, më 12:23 13-10-2015 Zyrtare: Aeroplani Malaysia Airlines Rikonstruksioni i aeroplanit Malaysia Airlines

Aeroplani i Malaysia Airlines “MH17” është qëlluar me raketë të prodhimit rus. Bordi i Raportit të Sigurisë holandeze ka thënë sot se copa nga raketa e prodhimit rus “Buk” tokë-ajër u gjetën në brendësi të aeroplanit dhe trupave të ekuipazhit.

Të njëjtin fakt e kanë pohuar edhe të afërmit e viktimave të cilët konfirmojnë se historia është ashtu siç dyshohej; raketa ka qëlluar aeroplanin duke vrarë në çast pilotët dhe duke lënë pa ndjenja pasagjerët.

Aeroplani po fluturonte nga Amsterdami në Kuala Lumpur më datë 17 korrik të 2014-ës kur, sipas versionit të sotëm, u qëllua nga një raketë tokë-ajër e prodhimit rus mbi një qytet të Ukrainës të kontrolluar nga rebelët pro-rus. 298 persona humbën jetën, ndër ta 196 pasagjerë holandezë dhe 10 shtetas britanikë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Televizioni egjiptian ngatërron video-lojën “Call of Duty” me sulmet ruse kundër ISIS (Video)
Izraelitët poshtërojnë palestinezin në prag vdekje, i vendosin mish derri në fytyrë »
Article Logic
Execution time: 0.0086679458618164
array(1) { ["section"]=> string(82) "zyrtare-aeroplani-malaysia-airlines-mh17-u-qellua-me-rakete-te-prodhimit-rus-23012" }