ZYRTARE/ Donald TRUMP: KREU i ISIS-it vrau veten, vdiq si qen

Publikuar tek: bota, më 15:36 27-10-2019 ZYRTARE/ Donald TRUMP: KREU i ISIS-it vrau veten, vdiq si qen Donald Trump konfirmon lajmin për vdekjen e liderit të ISIS-it Abu Bekir Al-Bagdad

Presidenti i SHBA-së Donald Trump konfirmoi para gjithë botës se njëra prej kokave më të rrezikshme të terrorizmit botëror Abu Bekir Al-Bagdadi vrau veten duke shpërthyer një jelek me bomba gjatë operacionit të marinsave amerikanë në banesën e tij në Idlib të Sirisë.

‘’Mbrëmjen e kaluar, numri 1 i terrorizmit global është sjelljë para drejtësisë. Vdiq si qen, si frikacak!’’, bëri me dije Trump.

Në deklaratën e tij, Trump zbulon se operacioni ushtarak zgjati dy orë, ku u vranë dhe bashkëpunëtorë të kreut famëkeq të ISIS-it. Ndërsa, asnjë pjesëtar i forcave të Marinës Amerikane nuk ka humbur jetën, ndërsa janë shpëtuar 11 fëmijë që ndodheshin në banesë.

Kreu i shtetit amerikan deklaron se ishin hartuar paraprakisht 2-3 plane operacionale për eliminimin e Al-Bagdatit. Në deklaratën e tij, Trump nënvizon se trupat amerikane shfrytëzuan hapësirën ajrore të Sirisë, e cila kontrollohet nga Rusia. Për këtë operacion madhor dhe historik, Trump falenderon Rusinë, Turqinë, Sirinë, Irakun dhe kurdët e Sirisë. Këta të fundit dhanë informacionin jetik për zbulimin e vendodhjes së kreut të ISIS-it.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013345003128052
array(1) { ["section"]=> string(65) "zyrtare-donald-trump-kreu-i-isis-it-vrau-veten-vdiq-si-qen-183691" }