ZYRTARE/ Nisin hetimet për Adriatik Llallën, dyshime për pastrim parash në përmasa të mëdha

Publikuar tek: barometri, më 07:38 27-03-2018 ZYRTARE/ Nisin hetimet për Adriatik Llallën, dyshime për pastrim parash në përmasa të mëdha

Adriatik Lllalla dhe Arta Marku

Nisin zyrtarish hetimet për ish-krye prokurorin Adriatik Llalla. Ashtu dhe si ishte parashikuar, Llalla do të kalojë procesin e vetting-ut pasi akuzohet për disa vepra penale.

Hetimi do të kryhet nga prokuroria e Durrësit, pasi cilësohet si prokuroria më e afërt me qytetin ku punoi Llalla si kryeprokuror. Sakaq, mësohet se do të sekuestrohen të gjitha kontatat e shitblerjeve të pasurive, gjatë kohës kur Llalla ishte në detyrë.

Hetimet do të fokusohen te zbardhja e gjithë pasurisë së ish-prokurorit të përgjithshëm, dhe gjithashtu për skandalet e pronave të bëra publike së fundmi. Gjykimi i Llallës do të bëhet dhe në bazë të hetimit të kryer nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, ose e quajtur ndryshe shkalla e parë e vetting-ut.

Sakaq edhe ndërkombëtarët, veçanërisht FBI dhe Departamenti Amerikan i Shtetit po sjellin prova dhe fakte kundër Llallës, me anë të të cilave morën edhe vendimin për ti ndaluar hyrjen në SHBA katër pjestarëve të familjes së tij.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.036229848861694
array(1) { ["section"]=> string(96) "zyrtare-nisin-hetimet-per-adriatik-llallen-dyshime-per-pastrim-parash-ne-permasa-te-medha-114655" }