ZYRTARE/ Shtyhet nisja e bisedimeve me Shqipërinë në mars të vitit 2021, ZBARDHET vendimi i ambasadorëve të BE-së

Publikuar tek: politike, më 14:19 01-12-2020 ZYRTARE/ Shtyhet nisja e bisedimeve me Shqipërinë në mars të vitit 2021, ZBARDHET vendimi i ambasadorëve të BE-së

Bashkimi Evropian ka vendosur shtyrjen e bisedimeve për anëtarësimin e Bashkimit Evropian.

Në mbledhjen e ditës së sotme, është vendosur që bisedimet të shtyhen për në muajin mars të vitit 2021.

Ambasadorët kanë theksuar edhe njëherë që Shqipëria duhet të bëjë më shumë përparim në përmbushjen e kushteve.

"Ndryshe nga projekt-konkluzionet e mëparshme, propozimet e fundit të Presidencës Gjermane nuk përmendim më dhjetorin si muajin e konferencës së parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Kjo konferencë do të mbahet kur Shqipëria të plotësojë dy kushtet e mbetura: ringritjen e Gjykatës Kushtetuese dhe miratimin e ligjit anti-shpifje", thuhet në vendimin e ambasadorëve.

Për Maqedoninë e Veriut u tha se data për konferencën e parë do të caktohet pasi të zgjidhet çështja me Bullgarinë.

Mediat e huaja kanë theksuar se Italia u përpoq që të ndërhynte në favor të Shqipërisë, po iu refuzua kërkesa. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Petrit Vasili: Pas DENONCIMIT të Bashës dhe opozitës u rritën VDEKJET nga Covid-19
Manastirliu me familjarët e pacientëve me COVID: Do pajisen me tableta për të komunikuar me të afërmit e tyre »
Article Logic
Execution time: 0.0099930763244629
array(1) { ["section"]=> string(118) "zyrtare-shtyhet-nisja-e-bisedimeve-me-shqiperine-ne-mars-te-vitit-2021-zbardhet-vendimi-i-ambasadoreve-te-be-se-229780" }