Zyrtarizimi i kandidatëve/ PS kandidon në Tropojë ish-nënkryetarin e PD-së Rexh Byberi

Publikuar tek: politike, më 10:51 10-04-2015 Zyrtarizimi i kandidatëve/ PS kandidon në Tropojë ish-nënkryetarin e PD-së Rexh Byberi Edi Rama

Emri surprizë i kandidatit të  PS-së është për Bashkinë Tropojë. Ai do të jetë Rexh Byberi, i cili ka qenë nënkryetar i PD-së së Tropojës, por tashmë do të kandidojë për PS-në.

"Në 25 vite ka lëvizje të mëdha dhe njerëzit  nuk qëndrojnë fiks në mendimet e tyre.", komentoi deputeti Shkëlqim Cani për kandidaturën e Byberit.

Deputetja Mimoza Hafizi deklaroi se janë bërë nga ta 5 propozime, po kështu dhe Shkëlqim Cani bëri publike 5 propozime.  Për bashkinë Shkodër është propozuar Keti Bazhdari, për bashkinë Malësi e Madhe Tonin Marinaj, për bashkinë Pukë Rustem Struka, për Vaun e Dejës Gjok Lleshi dhe për Fushë-Arrëzin Fran Tuci. Cani deklaroi se për Dibrën do të jetë Shukri Xhelili, për Klosin Valbona Kola, për Hasin Adem Lala, për Matin Adelina Farici dhe për Tropojë Rexh Byberi.

"Ne e shohim në një perspektivë më të gjerë. Një fjalë është reformë territoriale por në fakt është një reformë që prek jetën. Duhet të sjellë një përmbysje të çështjeve të mentalitetit. Duam të vëmë njerz që do të marrin mbi supe për të sjellë refomë rrënjësore. Do ndërrojnë infrastrukturën. Ne si qeveri javës tjetër do kalojmë ligjin për rrugën e Arbrit pra që është një lëvizje e madhe për qarkun e Dibrës.Tashmë këta janë kandidatët zyrtarë të PS. Unë nuk e di se cili është termi debat. Nuk është se këta kandidatë I patëm ne në xhep dhe I nxorrëm ne në listë. Kanë ardhur nga baza, janë diskutuar. Doemos që janë diskutuar në parti. Është diskutuar survey, kanë qenë disa kandidatë dhe janë seleksionuar dora-dorës. ", deklaroi Cani.

Pas këtij takimi Rama do të zhvillojë sot edhe disa takime me deputetët dhe kandidatët e PS-së në qarqe të tjera për të folur në lidhje me zgjedhjet që do të zhvillohen pas rreth 2 muajsh e gjysmë, formalizimin e emrave finalë për kandidatë si dhe organizimet që duhet të bëjë PS-ja.

Emri për Tiranën ende nuk është zyrtarizuar me Erjon Veliajt, Blendi Klosit dhe Lindita NIkollës por gjasat më të mëdha mbeten për Veliajn. Përballë Veliajt, kandidati më potencial nga PD-ja për Tiranën është Grida Duma. Kurse kandidat i pavarur është Gjergj Bojaxhi.

Emri i Bazhdarit për Shkodrën është zyrtarizuar. Ditë më parë, Bazhdari ka marrë publikisht edhe mbështetjen e LSI-së, ku Meta gjatë një vizite në Shkodër e prezantoi atë edhe tek strukturat e LSI-së në qytetin verior. Një propozim i PD-së për Shkodrën, ardhur nga Mesila Doda është Voltana Ademi.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0093238353729248
array(1) { ["section"]=> string(90) "zyrtarizimi-i-kandidateve-ps-kandidon-ne-tropoje-ish-nenkryetarin-e-pd-se-rexh-byberi-8326" }