Zyrtarja e lartë e BE ua "plas keq" deputetëve shqiptarë: Tani e kuptoj pse vetëm ziheni në televizion

Publikuar tek: politike, më 11:21 13-02-2018 Zyrtarja e lartë e BE ua

Ditën e sotme është mbajtur takimi i 12-të i komitetit parlamentar të Stabilizim Asocimit BE-Shqipëri.

Të pranishim ishin eurodeputetët shqiptarë si Oerd Bylykbashi, Eduart Shalsi, Albana Vokshi, Taulant Balla etj.

Ndërsa në fokus të diskutimit kishin luftën kundër korrupsionit dhe zgjedhjet e 25 qershorit, bazuar në rekomandimet e OSBE-ODIHR, kryesuesja e Delegacionit të Komitetit Parlamentar të Stabilizim Asociimit Shqipëri -BE, Monica Macovei është treguar shumë e prerë sa i takon minutazhit që i takonte secilit prej të pranishmëve për të mbajtur fjalimet.

Në një moment Oerd Bylykbashi ka kërkuar ndërhyrjen vetëm për 30 sekonda, por ka dalë nga tema dhe Macovei ia ka ndërprerë menjëherë fjalën duke i tërhequr vëmendjen se nuk duhet të dalë nga tema.

“Kemi disa rekomandime nga OSBE-ODIHR për të diskutuar, të lutem mos dil nga tema. Tani e kuptoj pse ziheni në televizion”, tha ajo, ndërsa shtoi se zgjedhjet bazuar në këto remomandime nuk ishin të këqija.

“Opoziat dhe mazhoranca duhet të kuptojnë se ç në varfëri, ndonjëherë njerëzit nuk kanë zgjidhje tjetër dhe japin rryshfet sepse sistemi ua kërkon këtë gjë, sic është sistemi shëndetësor.

BE pret nga Shqipëria rezultate me shifra, duhet të shikojë shembuijt pozitiv në Europë”, u shpreh Macovei.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012300968170166
array(1) { ["section"]=> string(106) "zyrtarja-e-larte-e-be-ua-plas-keq-deputeteve-shqiptare-tani-e-kuptoj-pse-vetem-ziheni-ne-televizion-110088" }